Turystyka - gmina Drezdenko, noclegi, atrakcje, gastronomia, hotele, pensjonaty, agroturystyka, pola namiotowe, kampingi, Gościm, Grotów, Zagórze Lubiewo, Kamiennik, trasy rowerowe,
Gmina Drezdenko miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W roku 2004 gmina liczyła 17 296 osób. Siedziba gminy to Drezdenko. www.drezdenko.pl www.Drezdenko.LubuskieMazury.pl Na terenie gminy Drezdenka znajduje się 17 jezior oraz dwie rzeki: Noteć i Drawa. Gmina Drezdenko posiada punkty noclegowe: hotele, pensjonaty, agroturystyki, pokoje do wynajęcia, punkty gastronomiczne, atrakcje turystyczne, liczne trasy rowerowe wśród lasów i między jeziorami. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. Drezdenko liczyło 10 074 mieszkańców.
1.
Burmistrz Drezdenka - Karolina Piotrowska
Punkt Informacji Turystycznej - od maja do początku września
ul. Plac Wileński 4, 66-530 Drezdenko, tel.: 731709929
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.Drezdenko.LubuskieMazury.pl
Plaże, pola namiotowe
Nasze plaże i pola namiotowe
Plaża nr 1 Gościm - zobacz na mapie 52.75542, 15.73409
Jezioro Solecko (Łubowo) 96,5 ha, średnia gł.4,4m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Drezdenko.
Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, noclegi, domki kampingowe, hotel, bar, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego, rezerwat przyrody Czaplenice, rezerwat przyrody Łabędziniec, dwie wyspy. Kąpielisko strzeżone bezpłatne.
Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz
Rezerwat przyrody Czapienice , rezerwat przyrody Jezioro Łubówko.
Co zwiedzić - zobacz Noclegi - zobacz Atrakcje - zobacz Jedzenie - zobacz
Plaża nr 2 Gościm - zobacz na mapie 52.75632, 15.72648
Jezioro Solecko 96,5 ha, średnia gł. 4,4m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Drezdenko.
Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, noclegi, domki letniskowe, duża wiata, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego, rezerwat przyrody Czaplenice, rezerwat przyrody Łabędziniec, dwie wyspy. Plaża bezpłatna.
Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz
Rezerwat przyrody Czapienice , rezerwat przyrody Jezioro Łubówko.
Co zwiedzić - zobacz Noclegi - zobacz Atrakcje - zobacz Jedzenie - zobacz
Plaża Lubiewo - zobacz na mapie 52.88795, 15.90384
Jezioro Łubowo 101,9 ha, średnia gł. 4,4m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Drezdenko.
WC, bar, wypożyczalnia sprzętu wodnego, marina, pole biwakowe. Plaża publiczna strzeżona bezpłatna.
Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz
Co zwiedzić - zobacz Noclegi - zobacz Atrakcje - zobacz Jedzenie - zobacz
Rezerwat przyrody Jezioro Łubówko, Drawieński Park Narodowy
Plaża Zagórze - zobacz na mapie 52.88998, 15.86635
Jezioro Łubowo, 101,9 ha, średnia gł. 4,4m, woj. lubuskie, powiat strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko.
Plaża publiczna strzeżona bezpłatna.
Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz
Rezerwat przyrody Jezioro Łubówko, Drawieński Park Narodowy
Autokarem na plażę do Zagórza i Lubiewa
Autokarem z Drezdenka na plażę do Zagórza i Lubiewa
Rozkład jazdy na rok 2023 będzie podany w czerwcu. Poniżej jest to tylko przykład.
Ciekawe miejsca
Ciekawe miejsca gminy Drezdenko
1. Park Miniatur (Park Kultur Świata) w Drezdenku
Obiekt o powierzchni 3,5 ha oddano do użytku w 2012 w miejscu dawnego ogrodu jordanowskiego. W parku rozciągającym się nad Starą Notecią znajdują się miniatury sławnych budowli z całego świata: wieży Eiffla, świątyni Tadź Mahal, Sfinksa z Gizy, amerykańskiej Statui Wolności, świątyni Kukulkana w kompleksie Chitzen Itza oraz budynku opery w Sydney. Formy z wapienia stworzył rogoziński rzeźbiarz Michał Niedźwiedź. Każdy obiekt posiada stosowne tablice informacyjne. Przy parku funkcjonuje też rozległy plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa. Urządzono również fontannę.
Dla dzieci przygotowano nowoczesny placu zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, karuzelami itp.), zaś dla dorosłych fascynującą ściankę wspinaczkową.
2. Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku - muzeum Drezdenko
Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia – muzeum regionalne w Drezdenku; założone w 1985, gromadzi materiały dotyczące historii miasta i okolic, gospodarki leśnej, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa.
Bardzo ciekawe muzeum w Drezdenku - Ewa Kułakowska, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku, ekspozycja historyczna.
Ekspozycja historyczna
Ekspozycja przyrodnicza
Ekspozycja etnograficzna
Ciekawe miejsca w okolicy gminy Drezdenka
Pałac Mierzęcin
Zobacz także - pozostałości po Pałacu w Szczuczarzu i Dłusku
Pałac wraz z folwarkiem, jest trzecią największą w Polsce winnicą, winiarnią, stadniną koni oraz Grape Spa — oferuje Gościom bogactwo możliwości spędzenia niezapomnianych chwil w miejscu pełnym uroku i wyjątkowej atmosfery. Interesujące propozycje dla siebie znajdą tu zarówno osoby lubiące aktywny wypoczynek, jak i ceniące spokój, rodziny z dziećmi czy klienci biznesowi.
Wino jest tu pasją i stylem życia. Jako jedyny w Polsce obiekt tego typu Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort posiada własną winnicę, przetwórnię i piwnicę winną. Cenne właściwości smakowe oraz znany od wieków dobroczynny wpływ owoców winogron na zdrowie i urodę były dla nas inspiracją do stworzenia unikalnej oferty pobytowej. Owoce pałacowej winnicy oraz wytwarzane z nich wina doskonale komponują się z daniami kuchni polskiej i europejskiej, które serwujemy w naszych restauracjach. Winogrona stanowią również kwintesencję rytuałów piękna i zabiegów pielęgnacyjnych w Grape Spa — pierwszym w Polsce Spa bazującym na owocach z własnej winnicy.
W neogotyckim pałacu i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku znajduje się 76 komfortowo wyposażonych pokoi. Starannie urządzone wnętrza, ciekawa architektura oraz otaczający pałac park stanowią doskonałą scenerię do imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Firmom organizującym szkolenia, konferencje bądź wyjazdy integracyjne oddajemy do dyspozycji sześć komfortowych sal konferencyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny, które w sumie mogą pomieścić 430 osób.
Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku sprawia, że Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort jest zacisznym azylem dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Entuzjaści aktywnego spędzania czasu z pewnością wybiorą coś z naszej bogatej oferty rekreacyjnej — jazdę konną, basen, fitness, nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji. Natomiast klienci korporacyjni znajdą tu inspirującą i oferującą bogate możliwości bazę do niezapomnianych i efektywnych spotkań i szkoleń.
Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort www.palacmierzecin.pl
źródło Pałac Mierzęcin
Most Pojednania
Most Pojednania Miejsce widokowe - mapa zobacz
Mapa szlaku rowerowo-pieszego - zobacz
Drewniany most na jeziorze Ogardzka Odnoga odbudowany w 2014 roku. Łączy leśnictwa Chomętowo i Długie, oraz gminy Strzelce Krajeńskie i Dobiegniew.Po oby stronach mosty znajdują się:- wieża widokowa
- miejsce odpoczynkowe z zadaszeniami
- miejscem na ognisko
Szlak rowerowo-pieszy
Elektrownia Wodna Kamienna - Lubuskie Mazury
Elektrownia Wodna „Kamienna” – mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w Drawieńskim Parku Narodowym. Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce Budowę zakładu rozpoczęto w 1896 r., a prąd wykorzystywano pierwotnie do produkcji karbidu. Wikipedia
Lubuskie Mazury, to też Elektrownia Wodna Kamienna na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.
mapa, zdjęcia-zobacz
www.dpn.pl
Jadąc do Elektrowni Wodnej Kamienna, warto zajrzeć do Głuska, gdzie mieści się punk informacyjny i mapa okolicy z trasami rowerowymi i pieszymi.
Z Głuska można dalej wybrać się na wycieczki po Drawieńskim Parku Narodowym.
Głusko http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/7780,glusko-tajemnicze-jezioro.html
Park Grzybowy Piłka - Lubuskie Mazury
Park Grzybowy w Piłce mieści się na 1 ha w Puszczy Noteckiej w małej miejscowości Piłka (Gmina Drawsko). Niedaleko miejscowości Drawsko (nie mylić z Drawskiem Pomorskim).
Park Grzybowy, to wyjątkowa i chyba jedyna taka ścieżka edukacyjno – przyrodnicza w Polsce. Dlaczego? Bo spacerując po niej można podziwiać gigantycznych rozmiarów grzyby!!! I jeszcze najważniejsza informacja: wstęp do parku jest bezpłatny!!
Na ścieżce znajdziemy również ciekawe tablice informacyjne, z których wiele można się dowiedzieć o grzybach, wykazy grzybów jadalnych oraz niejadalnych, a także sympatyczne postaci zwierząt leśnych.
źródło zdzieckiemdo.pl
Park Rybny Marylin - Lubuskie Mazury
Przystań Yndzel Drawsko
Przystań znajduje się w północnej części wsi Drawsko w bliskiej odległości od centrum, to marina na międzynarodowym szlaku wodnym Noteci E-70.
Przystań posiada umocnione nabrzeże dla obsługi statku pasażerskiego o długości 20 m i maksymalnym zanurzeniu 1,5 m. Znajdują się tutaj miejsca do jednoczesnego swobodnego cumowania dla 30 średnich jednostek.
Znajduje się także pole namiotowe i plaża.
Gmina Drawsko wzbogaciła się o obiekt z prawdziwego zdarzenia. W budynku przystani są sanitariaty oraz magazyn sprzętu (rowery miejskie i kajaki) świetlica z wyposażoną kuchnią, tv, kominkiem. Na poddaszu znajdują się (2 pokoje) z miejscami noclegowymi (10 miejsc) z wyjściem na zielony taras na dachu.
Istnieje też możliwość podłączenia się do prądu (długi przedłużacz niezbędny).
Teren wokół mariny również został zagospodarowany tj. dwie plaże, platforma widokowa, boisko do piłki plażowej, miejsce na ognisko.
żródło rowers.pl
Noclegi
Noclegi
Gmina Drezdenko posiada bazę noclegową w miejscowościach: Drezdenko - hotel4, Przystań Zagórze lubuskie, Domy w stylu skandynawskim nad jeziorem - Przystań na Zagórzu - Zagórze Gościm - Za Lasem, ORW, Domki letniskowe ORW, Gościm - noclegi Karczma Lubiatka , Domek letniskowy, domki letniskowe Grotów 5 Domki Letniskowe, pole namiotowe, , Grotów 9 Agroturystyka Zaśpiew , Kamiennik Ranczo Bonanza, Agroturystyka Borkowo, Dworek Kwiejce, Ośrodek Wczasowy Pelikan noclegi, imprezy, wesela Lubiewo .
Atrakcje
Atrakcje
Loty widokowe samolotem, motolotnią nad jeziorami Lubuskich Mazur -Trzebicz Nowy k/Drezdenko
Dla rowerystów
Dla rowerzystów - Drezdenko
Części rowerowe - naprawa:
1. Andrzej Lewczuk Serwis Rowerowy
ul. Mickiewicza, Działka (część)nr 11557/5 Stadion Miejski66-530 Drezdenko2. Centrum Motoryzacyjne Rocar Części Samochodowe Motocyklowe Rowerowe
3. Mini-Lux. S.j. Sklep ze sprzętem RTV i rowerami
Ścieżki rowerowe
Ścieżki rowerowe gminy Drezdenko
Zapraszamy do skorzystania z naszych ścieżek pieszo-rowerowych. Zachęcamy. aby korzystać z nich bezpiecznie, a dodatkowo dbać o zdrowie i ekologię. W tym celu przygotowaliśmy cykl filmów promocyjno-edukacyjnych. Zawiera on porady trenera personalnego nagrane no drugim etapie ścieżki na starym nasypie kolejowym Osów Trzebicz.
Odcinek 1 – Rozgrzewka
Odcinek 2 – Trening Interwałowy
Odcinek 3 – Przystanek
Odcinek 4 – Na zakończenie
Spójrzcie także na inne propozycję tras do rekreacyjnego pokonania.
Ścieżka zielona
Przebiega od siedziby Nadleśnictwa Smolarz w kierunku Rezerwatu przyrody Jezioro Łubówko, tworząc pętlę przebiegającą przez malownicze tereny Puszczy Drawskiej. Na terenie Leśnictwa Czarny Las, rozwidla się w kierunku drogi wojewódzkiej nr 160 i dalej do miejscowości Górzyska, potem w kierunku Łęgowa i drogi wojewódzkiej nr 156. Długość - 22 km. Obecna nawierzchnia drogi /trasy rowerowej - większa część to droga leśna, asfalt na odcinku 5 km.
Ścieżka niebieska
Przebiega od siedziby Nadleśnictwa Smolarz w kierunku północnej części Jeziora Łubowo, dalej w kierunku miejscowości Drawiny. Zahacza także o poniemieckie Jazy. Długość - 33 km. Obecna nawierzchnia drogi /trasy rowerowej - większa część to droga leśna, asfalt na odcinku około 6 km.
Ścieżka żółta
Przebiega w większości przez teren Puszczy Drawskiej. Pozwala odwiedzić miejscowości Przeborowo, Drawiny, Stare Bielice i na koniec w „Nowe Drezdenko”. Długość - 37,5 km. Obecna nawierzchnia drogi /trasy rowerowej - większa część to droga leśna, asfalt na odcinku 17 km.
Ścieżka pomarańczowa
Od Pałacu w Mierzęcinie, przez miejscowości Słonowo, Zagórze, Kosinek, Sarbinowo, Podlesiec, kończąc na Pałacu w Mierzęcinie. Długość - 24 km. Obecna nawierzchnia drogi /trasy rowerowej - większa część to droga leśna, asfalt na odcinku 6 km.
Ścieżka rowerowa Drezdenko-Goszczanowo
Utwardzone ścieżki rowerowe Drezdenko-Goszczanowo.
Ścieżki rowerowe Nadleśnictwo Karwin
Utwardzone ścieżki rowerowe w Nadleśnictwie Karwin.
Ścieżki rowerowe Nadleśnictwo Smolarz
Utwardzone ścieżki rowerowe w Nadleśnictwie Smolarz.
Rezerwaty
-
Rezerwaty przyrody
Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody:
- rezerwat przyrody Czaplenice - chroni drzewostan naturalny sosnowy z kolonią czapli siwej;
- rezerwat przyrody Czaplisko - chroni naturalny 180-letni drzewostan sosnowy;
- rezerwat przyrody Łabędziniec - chroni siedliska stanowiące miejsce rozrodu i przebywania ptactwa wodno-błotnego;
- rezerwat przyrody Jezioro Łubówko - chroni unikalny, urozmaicony krajobraz morenowy oraz buczynę pomorską o naturalnym charakterze;
- rezerwat przyrody Lubiatowskie Uroczyska - chroni walory przyrodnicze i krajobrazowe jeziora, biotop ptaków wodno-błotnych i drapieżnych, skarpy jeziora oraz źródliska z rzadką roślinnością;
Drezdenko - Puszcza Drawska
Drezdenko - Puszcza Notecka
- rezerwat przyrody Goszczanowskie Źródliska - chroni cenne siedliska przyrodnicze – łęg źródliskowy wyróżniający się szczególnym bogactwem flory skupiającej rzadkie, hydrofilne gatunki roślin kwiatowych oraz mszaków jak również lasu klonowo-lipowego stanowiącego zboczowy las wielogatunkowy i wielowarstwowy.
źródło Wikipedia
Imprezy
-
Imprezy
Rodzinne Mistrzostwa Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej - 27 sierpnia godz. 11.oo. Miejsce: Stadiom Miejski / Jezioro Miejskie w Międzychodzie.
Koncerty odbędą się w Centrum Promocji Kultury
14 sierpnia 2022
Historia
Historia
Historia Drezdenka sięga początków państwa polskiego. Drezdenko ( dawniej Drdzeń, niem. Driesen, Drzeń), pełniący początkowo funkcję grodu granicznego, zyskał na znaczeniu za panowania Bolesława Krzywoustego i jego następców, o czym świadczy wyniesienie go do rangi kasztelanii. W okresie rozbicia dzielnicowego gród przechodził zmienne koleje losu. W roku 1252 wszedł w skład Wielkopolski. W 1266 wspólnie z Santokiem stał się celem najazdu rycerstwa brandenburskiego. W wyniku układu zawartego między Bolesławem Pobożnym i księciem Ottonem obydwa grody zostały spalone. W czasie toczonych pod koniec XIII w. walk z Brandenburgią Drzeń kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1272 roku wojska Bolesława Pobożnego pod dowództwem Przemysła II odbiły Drezdenko. Po zamordowaniu w 1296 roku polskiego króla Przemysła II Drezdenko ponownie opanowali Brandenburczycy.
W roku 1317 ówczesny właściciel Drezdenka margrabia Waldemar sprzedał miasto wraz z okolicznymi włościami braciom Henrykowi i Burkhardowi von der Ost za cenę 2 000 marek brandenburskich w srebrze. W początkach XIV w., w obliczu zawirowań politycznych w Marchii Brandenburskiej, czterej panowie von Osten (Dobrogost, Arnold, Holryk i Bartold), którzy posiadali oba grody z ramienia margrabiego, zdecydowali się na zbliżenie z Polską i w 1365 roku złożyli hołd lenny Kazimierzowi Wielkiemu, dzięki czemu Królestwo Polskie odzyskało i Santok, i Drezdenko. W 1402 roku Drezdenko wraz z innymi okolicznymi ziemiami zostały przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego oddane w zastaw zakonowi krzyżackiemu, który uważał, że ma dzięki temu prawa do Drezdenka, pomimo że było to lenno polskiego króla. W 1402 roku Ulryk von Osten złożył hołd królowi Jagielle i zobowiązał się do przejścia lenna na króla polskiego w razie swej bezpotomnej śmierci – hołd ów stał się przyczyną sporu między zakonem krzyżackim a Królestwem Polskim o miasto. W 1404 roku w Drezdenku odbyło się spotkanie landwójta Nowej Marchii Baldwina Stahla z przedstawicielami Wielkopolski. W roku następnym Ulryk von Osten przekazał drezdenecki zamek Krzyżakom i najechał Wielkopolskę. Król Władysław II Jagiełło wysłał swe wojska i zażądał od wielkiego mistrza pomocy przeciwko ich zbuntowanemu wasalowi, czego mistrz odmówił, uznając von Ostena za poddanego Zakonu – rozpoczął się tym samym spór kompetencyjny o Drezdenko. W 1408 roku Ulryk von der Osten sprzedał Krzyżakom miasto wraz z zamkiem. Zamek ten został spalony w 1410 roku, w związku z czym wójt prosił w 1414 roku wielkiego mistrza o pomoc w odbudowie. Osłabiony grunwaldzką porażką zakon krzyżacki nie był w stanie utrzymać w należytym stanie miejskich murów obronnych, które uległy znacznym zniszczeniom. W tym samym okresie miasto spustoszył pożar. W 1455 roku Krzyżacy sprzedali Drezdenko wraz z Nową Marchią Brandenburgii, co spowodowało zmniejszenie strategicznego znaczenia warowni. Po 1459 roku położony na północ od miasta zamek dzierżył ród Borków.
W 1603 rozpoczęto na wschód od miasta budowę nowej twierdzy, opartej na planie pięcioramiennej gwiazdy, którą ukończono w 1605. W okresie wojny trzydziestoletniej miasto zostało w 1639 opanowane przez wojska szwedzkie i znajdowało się w ich władaniu przez kolejnych 10 lat. W 1662 roku Drezdenko ponownie zostało dotknięte wielkim pożarem, który strawił je doszczętnie. Odbudowane Drezdenko w II poł. XVIII w. kilkakrotnie było zajmowane przez wojska rosyjskie i pruskie zmagające się w czasie wojny siedmioletniej.
Niespokojny dla miasta był także XIX wiek. W okresie wojen napoleońskich na krótko zajęły je wojska francuskie, które opuściły je w czasie odwrotu resztek Wielkiej Armii. W 1831 mieszkańcy byli świadkami przemarszu uchodzących do Francji uczestników powstania listopadowego. W 1855 w mieście wybuchła epidemia cholery. W 1857 roku miasto zyskało połączenie kolejowe z resztą kraju poprzez budowę tzw. Ostbahnu, czyli Pruskiej Kolei Wschodniej W 1871 roku Drezdenko weszło w skład zjednoczonych Niemiec.
Wiek XX był czasem rozbudowy miasta. Powstał wtedy między innymi ciągi secesyjnych kamienic, charakterystyczny dla ulic Drezdenka.
Przed II wojną światową, miasto zostało dozbrojone poprzez przebiegający na wschód od jego granic Wał Pomorski i jego pas umocnień z ogromnym jazem na Noteci. W latach 1933 - 1936 zbudowano linię kolejową Skwierzyna - Drezdenko - Stare Bielice, która także miała znaczenie militarne, uwydatnione między innymi poprzez znajdujące się pod każdym budynkiem schrony. Takie działania wynikały z faktu, iż w okresie międzywojennym, Drezdenko leżało około 6 kilometrów od granicy i stanowiło jeden z teoretycznie strategicznych punktów obrony w czasie potencjalnego konfliktu,
Miasto przetrwało wojnę w bardzo dobrym stanie. Gdy sąsiednie miejscowości były zniszczone w 70 - 80%, zabudowa Drezdenka została zniszczona jedynie w około 10 - 15%, dzięki czemu zachowała się dawna zabudowa i nie naruszono nieodwracalnie zabytkowego układu urbanistycznego.
W 1945 roku miasto zostało włączone do Polski. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec.
Miasto dwukrotnie uzyskało tytuł "Krajowego Mistrza Gospodarności" (1967 i 1976).
Zabytki
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
- układ urbanistyczny
- kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, pl. Kościelny 2, neogotycki z lat 1896-1902, do 1945 r. protestancki.. Jego wieża mierzy 78 metrów, co daje mu tytuł najwyższego kościoła w województwie lubuskim
- kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Niepodległości 41, z 1914 roku w dzielnicy Nowe Drezdenko; wczesnomodernistyczny, do 1945 r. protestancki
- zespół kościoła filialnego, ul. Żeromskiego, z 1898 roku:
- kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, neogotycki poświęcony 26.10.1898 roku
- cmentarz kościelny
- ogrodzenie, murowano-metalowe
- mur oporowy z piwnicą, pozostałość umocnień ziemno-murowanych twierdzy, obok domu pl. Wolności 12, z XVII/XVIII wieku
- domy, ul. Kościuszki 16 szachulcowy, nr 19 z XIX wieku
- budynek zwany ratuszem, mieszczący początkowo sąd, potem liceum medyczne, obecnie instytucje gminne i powiatowe, ul. Kościuszki 31, z 1885 roku
- dom, ul. Krakowska nr 11; i kamienica z oficynami nr 12 a, z końca XIX wieku
- domy, ul. Krakowska nr 15 szachulcowy z XVIII wieku, nr 17 z XIX wieku
- dom, ul. Lwowska 6, szachulcowy z 1760 roku
- zespół zabudowy, ul. Łąkowa, z XVIII wieku
- domy, ul. Łąkowa 6, 11, z XIX wieku
- willa, ul. Marszałkowska 18, z XIX wieku
- willa z ogrodem, ul. Niepodległości 10, z 1899 roku
- dom, ul. Poniatowskiego 25, szachulcowy z XIX wieku
- budynek gospodarczy z gołębnikiem, ul. Słoneczna 1, szachulcowy z początku XX wieku
- szkoła, ul. Szkolna 11, z lat 1903-04
- zespół zabudowy ul. Wiejskiej, z XVIII wieku
- domy, ul. Wiejska 6, 27, z XIX wieku
- domy, pl. Wileński 2, 3, szachulcowe z końca XVIII wieku
- pałac, pl. Wolności 8, późnobarokowy z 1766 roku, z parkiem; po 1945 r. opuszczony, od 1958 r. zaadaptowany na szkołę podstawową, obecnie gimnazjum
- kordegarda, z 1766 roku
- spichrz szachulcowy, pl. Wolności 11, z ok. 1640 r., pierwotnie arsenał, od 1985 r. muzeum
- dom, pl. Wolności 21, z XVIII wieku
- dom, ul. Żeromskiego 4
- dom, ul. Żeromskiego 11, szachulcowy z połowy XVIII wieku
inne zabytki:
- cmentarz żydowski
- apteka z 1667 roku
- wieża ciśnień z 1907 roku
- zabudowa z XVIII–XIX w., głównie eklektyczna, dwa równolegle położone rynki.
- Zachowana część neoklasycystycznego dworca kolejowego Nowe Drezdenko z 1857 roku
- Modernistyczny kompleks stacji Drezdenko z 1936 roku - budynek dworca kolejowego, budynek mieszkalny, plac dworcowy
- Jaz klapowy na Noteci - największy obiekt Wału Pomorskiego
- Pancerny most kolejowy na Starej Noteci z 1936 roku.
Drezdenko - Jazy
Drezdenko - Zabytkowy Szlaban
Mapa
-
Mapa gminy Drezdenko
Dla wędkarzy
- W skład obwodu wchodzą następujące jeziora: 1. Siwno (Podgórne) – pow. 17,66ha 2. Źródlane - pow. 32,06ha 3. Solecko – pow. 92,04ha
Sklepy wędkarskie:1. Sum. Sklep wędkarsko-zoologiczny
- Kościelna 9, 66-530 Drezdenko
- tel. 606 889 554
2. Kasia. Sklep wędkarski. Kwapisiewicz C.
tel. 508 054 160
3.Sklep Wielobranżowy Art.Wędkarskie - Antyki Mieczysław Ficner
ul. Wiejska 12, 66-530 Drezdenko
Jeziora
Galeria
Galeria
Miasto Drezdenko
Plaże gminy Drezdenko i jeziora
Filmy, wywiady
Filmy
Wywiady
Wywiad z burmistrzem Drezdenka Karoliną Piotrowską
Wywiad z zastępcą burmistrza Drezdenka Mateuszem Grzymałowskim - trasy rowerowe gminy Drezdenko
Wywiad z Ryszardem Chwaliszem - pasjonat latania
Filmy
Drezdenko
Drezdenko rowerem
Rafał Siemiński
Szlak żółty Podlesiec – Drezdenko
Piotr Gasko
Muzeum
Muzeum
Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia.
plac Wolności 11
66-530 Drezdenko
tel. (0-95) 762 09 48
tel. kom. 508 054 163Bardzo ciekawe muzeum w Drezdenku - Ewa Kułakowska, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku, ekspozycja historyczna.
Ekspozycja historyczna
Ekspozycja przyrodnicza
Ekspozycja etnograficzna
CZYNNE:
poniedziałek. – piątek 8.00 – 16.00
sobota 10.00 – 16.00, niedziela - nieczynne(w listopadzie, grudniu, styczniu, lutym, marcu Muzeum w soboty nieczynne)
Dla grup zorganizowanych (wycieczek lub kolonii) istnieje możliwość zwiedzania muzeum w niedziele. Wszyscy, którzy chcą skorzystać z takiej usługi muszą uzgodnić to w godzinach pracy muzeum.
Ceny biletów:
Dorośli 3,00 zł
Dzieci i młodzież 1,00 zł
W każdą środę wstęp do muzeum jest bezpłatny.Zwiedzanie Drezdenka
-
w przygotowaniu
Zwiedzanie miasta Drezdenka
Ważne tel.
-
Ważne telefony
Pogotowie, policja straż tel. alarmowy tel.112
Komenda Powiatowa Policji - tel.957630811ZDROWIE
2. Szpital Powiatowy w Drezdenku - tel.957620505
66-530 Drezdenko Piłsudskiego 8 mapa-zobacz
3. Szpital Wojewódzki Wielospecjalistyczny - tel.957331200
66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Dekerta 1 mapa-zobacz
Apteki Drezdenko
mapa-zobacz