Gmina Dobiegniew - turystyka
Burmistrz Dobiegniewa - Sylwia Leokadia Łaźniewska
www.Dobiegniew.LubuskieMazury.pl
Plaże - pola namiotowe
Plaża Ługi - zobacz na mapie 52.94101, 15.69666
Jezioro Osiek 538,9 ha, średnia gł. 9,3m, woj. lubuskie, powiat strzelecko-drezdenecki, gmina Dobiegniew.
Wieś w Gminie Dobiegniew. W 1947 roku, w ramach akcji "Wisła" w Ługach osiedlono ludność łemkowską, zamieszkałą wcześniej w Mochnaczce. Współcześnie Łemkowie stanowią ok. 30% mieszkańców wsi, a co roku odbywa się tu festiwal muzyki łemkowskiej "Watra". Pole namiotowe płatne.
Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, duża wiata, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego - od godz. 11:00 do godz. 19:00 codziennie w terminie od 11.06.21 do 29.08.21.
Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz
Drawieński Park Narodowy, Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik
Co zwiedzić - zobacz Noclegi - zobacz Atrakcje - zobacz Jedzenie - zobacz
Plaża Osiek - zobacz na mapie 52.97318, 15.71915
Jezioro Osiek 538,9 ha, średnia gł. 9,3m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Dobiegniew.
Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, duża wiata, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego - od godz. 11:00 do godz. 19:00 codziennie w terminie od 11.06.21 do 29.08.21. Pole namiotowe bezpłatne.
Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz
Drawieński Park Narodowy, Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik
Co zwiedzić - zobacz Noclegi - zobacz Atrakcje - zobacz Jedzenie - zobacz
Plaża Dobiegniew - zobacz na mapie 52.97291, 15.77190
Jezioro Wielgie 136,9 ha, średnia gł. 11,4m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Dobiegniew. Pole namiotowe płatne.
Miasto Dobiegniew (osada rybacka) otrzymał prawa miejskie około roku 1298. Liczba ludności 3071.
Plaża Radęcin - zobacz na mapie 53.04740, 15.82855
Jezioro Radęcino 174,4 ha, średnia gł. 5,2m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Dobiegniew.
Wieś położona w gminie Dobiegniew.
Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, duża wiata, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego - od godz. 11:00 do godz. 19:00 codziennie w terminie od 11.06.21 do 29.08.21. Pole namiotowe płatne.
Drawieński Park Narodowy, Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik
Co zwiedzić - zobacz Noclegi - zobacz Atrakcje - zobacz Jedzenie - zobacz
Ciekawe miejsca
-
Pałac Mierzęcin
Zobacz także - pozostałości po Pałacu w Szczuczarzu i Dłusku
Pałac wraz z folwarkiem, jest trzecią największą w Polsce winnicą, winiarnią, stadniną koni oraz Grape Spa — oferuje Gościom bogactwo możliwości spędzenia niezapomnianych chwil w miejscu pełnym uroku i wyjątkowej atmosfery. Interesujące propozycje dla siebie znajdą tu zarówno osoby lubiące aktywny wypoczynek, jak i ceniące spokój, rodziny z dziećmi czy klienci biznesowi.
Wino jest tu pasją i stylem życia. Jako jedyny w Polsce obiekt tego typu Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort posiada własną winnicę, przetwórnię i piwnicę winną. Cenne właściwości smakowe oraz znany od wieków dobroczynny wpływ owoców winogron na zdrowie i urodę były dla nas inspiracją do stworzenia unikalnej oferty pobytowej. Owoce pałacowej winnicy oraz wytwarzane z nich wina doskonale komponują się z daniami kuchni polskiej i europejskiej, które serwujemy w naszych restauracjach. Winogrona stanowią również kwintesencję rytuałów piękna i zabiegów pielęgnacyjnych w Grape Spa — pierwszym w Polsce Spa bazującym na owocach z własnej winnicy.
W neogotyckim pałacu i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku znajduje się 76 komfortowo wyposażonych pokoi. Starannie urządzone wnętrza, ciekawa architektura oraz otaczający pałac park stanowią doskonałą scenerię do imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Firmom organizującym szkolenia, konferencje bądź wyjazdy integracyjne oddajemy do dyspozycji sześć komfortowych sal konferencyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny, które w sumie mogą pomieścić 430 osób.
Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku sprawia, że Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort jest zacisznym azylem dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Entuzjaści aktywnego spędzania czasu z pewnością wybiorą coś z naszej bogatej oferty rekreacyjnej — jazdę konną, basen, fitness, nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji. Natomiast klienci korporacyjni znajdą tu inspirującą i oferującą bogate możliwości bazę do niezapomnianych i efektywnych spotkań i szkoleń.
Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort www.palacmierzecin.pl
źródło Pałac Mierzęcin
Dojazd
Most Pojednania
Most Pojednania Miejsce widokowe - mapa zobacz
Mapa szlaku rowerowo-pieszego - zobacz
Drewniany most na jeziorze Ogardzka Odnoga odbudowany w 2014 roku. Łączy leśnictwa Chomętowo i Długie, oraz gminy Strzelce Krajeńskie i Dobiegniew.Po oby stronach mosty znajdują się:- wieża widokowa
- miejsce odpoczynkowe z zadaszeniami
- miejscem na ognisko
Szlak rowerowo-pieszy
Elektrownia Wodna Kamienna - Lubuskie Mazury
Elektrownia Wodna „Kamienna” – mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w Drawieńskim Parku Narodowym. Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce Budowę zakładu rozpoczęto w 1896 r., a prąd wykorzystywano pierwotnie do produkcji karbidu. Wikipedia
Lubuskie Mazury, to też Elektrownia Wodna Kamienna na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.
mapa, zdjęcia-zobacz
www.dpn.pl
Jadąc do Elektrowni Wodnej Kamienna, warto zajrzeć do Głuska, gdzie mieści się punk informacyjny i mapa okolicy z trasami rowerowymi i pieszymi.
Z Głuska można dalej wybrać się na wycieczki po Drawieńskim Parku Narodowym.
Głusko http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/7780,glusko-tajemnicze-jezioro.html
Dojazd
Ciekawe miejsca z okolicy gminy Dobiegniew
1. Park Miniatur (Park Kultur Świata) w Drezdenku
Obiekt o powierzchni 3,5 ha oddano do użytku w 2012 w miejscu dawnego ogrodu jordanowskiego. W parku rozciągającym się nad Starą Notecią znajdują się miniatury sławnych budowli z całego świata: wieży Eiffla, świątyni Tadź Mahal, Sfinksa z Gizy, amerykańskiej Statui Wolności, świątyni Kukulkana w kompleksie Chitzen Itza oraz budynku opery w Sydney. Formy z wapienia stworzył rogoziński rzeźbiarz Michał Niedźwiedź. Każdy obiekt posiada stosowne tablice informacyjne. Przy parku funkcjonuje też rozległy plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa. Urządzono również fontannę.
Dla dzieci przygotowano nowoczesny placu zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, karuzelami itp.), zaś dla dorosłych fascynującą ściankę wspinaczkową.
Dojazd
2. Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku - muzeum Drezdenko
Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia – muzeum regionalne w Drezdenku; założone w 1985, gromadzi materiały dotyczące historii miasta i okolic, gospodarki leśnej, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa.
Bardzo ciekawe muzeum w Drezdenku - Ewa Kułakowska, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku, ekspozycja historyczna.
Dojazd
Ekspozycja historyczna
Ekspozycja przyrodnicza
Ekspozycja etnograficzna
Dojazd
3. Park Grzybowy Piłka - Lubuskie Mazury
Park Grzybowy w Piłce mieści się na 1 ha w Puszczy Noteckiej w małej miejscowości Piłka (Gmina Drawsko). Niedaleko miejscowości Drawsko (nie mylić z Drawskiem Pomorskim).
Park Grzybowy, to wyjątkowa i chyba jedyna taka ścieżka edukacyjno – przyrodnicza w Polsce. Dlaczego? Bo spacerując po niej można podziwiać gigantycznych rozmiarów grzyby!!! I jeszcze najważniejsza informacja: wstęp do parku jest bezpłatny!!
Na ścieżce znajdziemy również ciekawe tablice informacyjne, z których wiele można się dowiedzieć o grzybach, wykazy grzybów jadalnych oraz niejadalnych, a także sympatyczne postaci zwierząt leśnych.
źródło zdzieckiemdo.pl
4. Park Rybny Marylin - Lubuskie Mazury
Przystań Yndzel Drawsko
Przystań znajduje się w północnej części wsi Drawsko w bliskiej odległości od centrum, to marina na międzynarodowym szlaku wodnym Noteci E-70.
Przystań posiada umocnione nabrzeże dla obsługi statku pasażerskiego o długości 20 m i maksymalnym zanurzeniu 1,5 m. Znajdują się tutaj miejsca do jednoczesnego swobodnego cumowania dla 30 średnich jednostek.
Znajduje się także pole namiotowe i plaża.
Gmina Drawsko wzbogaciła się o obiekt z prawdziwego zdarzenia. W budynku przystani są sanitariaty oraz magazyn sprzętu (rowery miejskie i kajaki) świetlica z wyposażoną kuchnią, tv, kominkiem. Na poddaszu znajdują się (2 pokoje) z miejscami noclegowymi (10 miejsc) z wyjściem na zielony taras na dachu.
Istnieje też możliwość podłączenia się do prądu (długi przedłużacz niezbędny).
Teren wokół mariny również został zagospodarowany tj. dwie plaże, platforma widokowa, boisko do piłki plażowej, miejsce na ognisko.
żródło rowers.pl
Dojazd
------------------------------------
Parki Narodowe, rezerwaty gminy Dobiegniew
Parki Narodowe, rezerwaty
-
Na terenie gminy Dobiegniew jest położony Drawieński Park Narodowy – jeden z 23 polskich parków narodowych, położony jest na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, duża część położona jest w gminie Dobiegniew, gdzie organizowane są spływy kajakowe, na trasie jest dużo pól namiotowych zwanych bindugami. Został utworzony 1 maja 1990 roku na powierzchni 8691,50 ha. Obecnie zajmuje powierzchnię 11 535,66 ha, w tym w wieczystym użytkowaniu Parku 11 210,6922 ha. www.dpn.pl
Najlepiej zacząć trasę od Głuska, gdzie mieści się punk informacyjny i mapa okolicy z trasami rowerowymi i pieszymi.
Po drodze warto zobaczyć Elektrownię Wodną Kamienna.
Trasy rowerowe i piesze
-
Trasy rowerowe i piesze - zobacz ( jeszcze w dalszym opracowaniu)
Historia
-
Historia
Dobiegniew (osada rybacka) otrzymał prawa miejskie około roku 1298. W czerwcu 1433 roku zostało w trakcie wojny polsko-krzyżackiej (nieszawskiej) zdobyte przez wojska czesko-wielkopolskie. Miasto było kilkakrotnie niszczone przez pożary. W 1848 otwarto w Dobiegniewie stację kolejową na trasie łączącej Poznań i Szczecin.
W okresie wojennym (1940–1945) w Dobiegniewie był największy obóz jeńców wojennych Oflag II C Woldenberg. Na miejscu oflagu utworzono Muzeum Woldenberczyków. W 1945 miasto zostało zniszczone w 85%. W 1965 z inicjatywy byłych jeńców i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację wybudowano szkołę Tysiąclecia im. ZBOWiD.
W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa gorzowskiego.
Zabytki
- kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, obecnie kościół filialny parafii św. Józefa w Dobiegniewie, gotycki z XIV wieku, przebudowany w połowie XV wieku, XIX wieku, stojący na placu Starca
- cmentarz kościelny
- baszta - czata strażnicza z XIV wieku z fragmentem miejskich murów obronnych, z XIV wieku, średniowiecznych
- arsenał, ul. Szpitalna 1, z połowy XIX wieku
W Dobiegniewie mimo dotkliwych zniszczeń wojennych zachowało się kilka obiektów. Są to:
- synagoga
- cmentarz żydowski
- muzeum obozowe – zlokalizowane w jednym z baraków obozowych
- cmentarz przy Muzeum Obozu Oflag II C Woldenberg
- pomnik Czynu Żołnierskiego z 1979 roku na placu ppłk Starca
- spichlerz dworski z XVII wieku, który spłonął w latach 90. XX wieku
- kościół św. Józefa z 1934 roku
O gminie
-
Gmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W roku 2004 gmina liczyła 7 010 osób. Siedziba gminy to Dobiegniew. Na terenie gminy Dobiegniew leży Pojezierze Dobiegniewskie, Drawieński Park Narodowy, Pałac Mierzęcin, Most Pojednania, Muzeum Woldenberczyków.
Miejscowości gminy
Chomętowo, Chrapów, Czarnolesie, Derkacze, Dębnik, Dębogóra, Dobiegniew (kolonia), Głusko, Grabionka, Grąsy, Grzmikoło, Jarychowo, Kamienna Knieja, Kępa Zagajna, Kowalec, Kubczyce, Lipinka, Lubiewko, Łęczyn, Ługi, Ługowo, Mierzęcin, Młodolino, Moczele, Mostniki,
Niemienica, Niwy, Nowy Młyn, Osieczek, Osiek, Osowiec, Ostrowiec, Ostrowiec (osada), Ostrowite, Podlesiec, Podszkle, Pokręt, Radachowo, Radęcin, Rolewice, Rozkochowo, Sarbinowo, Sitnica, Sławica, Słonów, Słonówek,
Słowin, Starczewo, Stare Osieczno, Suchów, Świnki, Urszulanka, Wilczy Dół, Wołogoszcz, Żeleźnica.
Sąsiednie gminy
Bierzwnik, Człopa, Drawno, Drezdenko, Krzyż Wielkopolski, Stare Kurowo, Strzelce Krajeńskie
źródło Wikipedia
Muzeum Woldenbergczyków
Oflag II C Woldenberg – niemiecki obóz jeniecki przeznaczony dla oficerów Wojska Polskiego (oflag) i ich ordynansów, istniejący podczas II wojny światowej.
Oflag II C był usytuowany ok. 1 km od miasta Dobiegniew, zajmował powierzchnię ok. 25 ha. Jego budowa, rozpoczęta na przełomie 1939 i 1940 r., została ostatecznie zakończona w II poł. 1941 r. Obóz budowało ok. 500 polskich żołnierzy, którzy pomimo ostrej zimy zostali zakwaterowani w drewnianych barakach i pod namiotami. Ostatecznie postawiono 25 murowanych baraków mieszkalnych, przydzielonych na 2 części niewielką prymitywną umywalnią, które były przeznaczone na kwatery dla jeńców oraz 6 budynków przewidzianych na sale wykładowe, pracownie, siedzibę polskiej administracji obozu itp. Ponadto powstały 2 kuchnie oraz budynki przeznaczone na kantynę, salę teatralną, kawiarnię, salę odczytową i zielarnię. Na terenie przedobozia znajdowała się izba chorych, warsztaty naprawcze różnego typu, łaźnia i areszt. Oddzielną część obozu stanowiły budynki komendantury obozu. Cały obóz otoczony był podwójnym płotem z drutu kolczastego o szerokości 2 m i wysokości 2,5 m. Dookoła obozu rozmieszczono 8 wież strażniczych z lekkimi i ciężkimi karabinami maszynowymi, ruchome reflektory oraz aparaty telefoniczne. Poszczególne części obozu także oddzielał od siebie płot z drutu kolczastego. Organizacyjnie Oflag II C Woldenberg dzielił się na 2 części: Obóz "Wschód" i Obóz "Zachód", a każda z nich na 3 bataliony (każdy liczący ok. 1 tys. jeńców), zaś te na kompanie (po 2 w każdym baraku).
źrudlo Gmina DobiegniewDojazd
Coroczny konkurs puszczania latawców
-
Coroczny konkurs puszczania latawców
W przygotowaniu.
Powrót - wszystkie gminy