Print Friendly, PDF & Email

Gmina Dobiegniew - turystyka

Burmistrz Dobiegniewa - Sylwia Leokadia Łaźniewska

www.Dobiegniew.LubuskieMazury.pl 

Gmina Dobiegniew - turystyka

Burmistrz Dobiegniewa - Sylwia Leokadia Łaźniewska

www.Dobiegniew.LubuskieMazury.pl 

Plaże - pola namiotowe

Plaża Ługi - zobacz na mapie 52.94101, 15.69666 

        

 

Jezioro Osiek 538,9 ha, średnia gł. 9,3m, woj. lubuskie, powiat strzelecko-drezdenecki, gmina Dobiegniew.

Wieś w Gminie Dobiegniew. W 1947 roku, w ramach akcji "Wisła" w Ługach osiedlono ludność łemkowską, zamieszkałą wcześniej w Mochnaczce. Współcześnie Łemkowie stanowią ok. 30% mieszkańców wsi, a co roku odbywa się tu festiwal muzyki łemkowskiej "Watra". Pole namiotowe płatne.

Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, duża wiata, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego - od godz. 11:00 do godz. 19:00 codziennie w terminie od 11.06.21 do 29.08.21.

Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz

Drawieński Park NarodowyRezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik

Co zwiedzić - zobacz  Noclegi - zobacz  Atrakcje - zobacz   Jedzenie - zobacz


Plaża Osiek - zobacz na mapie 52.97318, 15.71915 

      

 

Jezioro Osiek 538,9 ha, średnia gł. 9,3m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Dobiegniew.

Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, duża wiata, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego - od godz. 11:00 do godz. 19:00 codziennie w terminie od 11.06.21 do 29.08.21. Pole namiotowe bezpłatne. 

zobacz więcej >>>

Smażalnia ryb w okolicy (Drezdenko) - zobacz

Drawieński Park NarodowyRezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik

Co zwiedzić - zobacz  Noclegi - zobacz  Atrakcje - zobacz   Jedzenie - zobacz


Plaża Dobiegniew - zobacz na mapie 52.97291, 15.77190 

     

 

Jezioro Wielgie 136,9 ha, średnia gł. 11,4m, woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Dobiegniew. Pole namiotowe płatne.

Miasto Dobiegniew (osada rybacka) otrzymał prawa miejskie około roku 1298. Liczba ludności 3071.


Plaża Radęcin - zobacz na mapie 53.04740, 15.82855   

    

Jezioro Radęcino 174,4 ha, średnia gł. 5,2m,  woj. lubuskie, powiat strzeleckodrezdenecki, gmina Dobiegniew.

Wieś położona w gminie Dobiegniew.

Piaszczysta plaża, WC, prysznice, pole namiotowe i kampingowe, duża wiata, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego - od godz. 11:00 do godz. 19:00 codziennie w terminie od 11.06.21 do 29.08.21. Pole namiotowe płatne. 

Drawieński Park NarodowyRezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik

Co zwiedzić - zobacz  Noclegi - zobacz  Atrakcje - zobacz   Jedzenie - zobacz

Ciekawe miejsca

Pałac Mierzęcin

Zobacz także - pozostałości po Pałacu w Szczuczarzu i Dłusku

Pałac wraz z folwarkiem, jest trzecią największą w Polsce winnicą, winiarnią, stadniną koni oraz Grape Spa — oferuje Gościom bogactwo możliwości spędzenia niezapomnianych chwil w miejscu pełnym uroku i wyjątkowej atmosfery. Interesujące propozycje dla siebie znajdą tu zarówno osoby lubiące aktywny wypoczynek, jak i ceniące spokój, rodziny z dziećmi czy klienci biznesowi.

Wino jest tu pasją i stylem życia. Jako jedyny w Polsce obiekt tego typu Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort posiada własną winnicę, przetwórnię i piwnicę winną. Cenne właściwości smakowe oraz znany od wieków dobroczynny wpływ owoców winogron na zdrowie i urodę były dla nas inspiracją do stworzenia unikalnej oferty pobytowej. Owoce pałacowej winnicy oraz wytwarzane z nich wina doskonale komponują się z daniami kuchni polskiej i europejskiej, które serwujemy w naszych restauracjach. Winogrona stanowią również kwintesencję rytuałów piękna i zabiegów pielęgnacyjnych w Grape Spa — pierwszym w Polsce Spa bazującym na owocach z własnej winnicy.

W neogotyckim pałacu i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku znajduje się 76 komfortowo wyposażonych pokoi. Starannie urządzone wnętrza, ciekawa architektura oraz otaczający pałac park stanowią doskonałą scenerię do imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Firmom organizującym szkolenia, konferencje bądź wyjazdy integracyjne oddajemy do dyspozycji sześć komfortowych sal konferencyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny, które w sumie mogą pomieścić 430 osób.

Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku sprawia, że Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort jest zacisznym azylem dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Entuzjaści aktywnego spędzania czasu z pewnością wybiorą coś z naszej bogatej oferty rekreacyjnej — jazdę konną, basen, fitness, nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji. Natomiast klienci korporacyjni znajdą tu inspirującą i oferującą bogate możliwości bazę do niezapomnianych i efektywnych spotkań i szkoleń.

 Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort www.palacmierzecin.pl 

źródło Pałac Mierzęcin

Dojazd

 


Most Pojednania

Most Pojednania Miejsce widokowe - mapa zobacz

Mapa szlaku rowerowo-pieszego - zobacz

Drewniany most na jeziorze Ogardzka Odnoga odbudowany w 2014 roku. Łączy leśnictwa Chomętowo i Długie, oraz gminy Strzelce Krajeńskie i Dobiegniew.
Po oby stronach mosty znajdują się:
  • wieża widokowa
  • miejsce odpoczynkowe z zadaszeniami
  • miejscem na ognisko

Szlak rowerowo-pieszy


Elektrownia Wodna Kamienna - Lubuskie Mazury

Elektrownia Wodna „Kamienna” – mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w Drawieńskim Parku Narodowym. Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce Budowę zakładu rozpoczęto w 1896 r., a prąd wykorzystywano pierwotnie do produkcji karbidu. Wikipedia

Lubuskie Mazury, to też Elektrownia Wodna Kamienna na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

mapa, zdjęcia-zobacz

www.dpn.pl

Jadąc do Elektrowni Wodnej Kamienna, warto zajrzeć do Głuska, gdzie mieści się punk informacyjny i mapa okolicy z trasami rowerowymi i pieszymi.

Z Głuska można dalej wybrać się na wycieczki po Drawieńskim Parku Narodowym.

Głusko http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/7780,glusko-tajemnicze-jezioro.html

Dojazd

otwórz większą mapę

Ciekawe miejsca z okolicy gminy Dobiegniew

1. Park Miniatur (Park Kultur Świata) w Drezdenku

Obiekt o powierzchni 3,5 ha oddano do użytku w 2012 w miejscu dawnego ogrodu jordanowskiego. W parku rozciągającym się nad Starą Notecią znajdują się miniatury sławnych budowli z całego świata: wieży Eiffla, świątyni Tadź Mahal, Sfinksa z Gizy, amerykańskiej Statui Wolności, świątyni Kukulkana w kompleksie Chitzen Itza oraz budynku opery w Sydney. Formy z wapienia stworzył rogoziński rzeźbiarz Michał Niedźwiedź. Każdy obiekt posiada stosowne tablice informacyjne. Przy parku funkcjonuje też rozległy plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa. Urządzono również fontannę.

Dla dzieci przygotowano nowoczesny placu zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, karuzelami itp.), zaś dla dorosłych fascynującą ściankę wspinaczkową.

Dojazd

2. Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku - muzeum Drezdenko

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia – muzeum regionalne w Drezdenku; założone w 1985, gromadzi materiały dotyczące historii miasta i okolic, gospodarki leśnej, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa.

Bardzo ciekawe  muzeum w Drezdenku - Ewa Kułakowska, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku, ekspozycja historyczna. 

Dojazd

Ekspozycja historyczna


Ekspozycja przyrodnicza

Ekspozycja etnograficzna

www.muzeumdrezdenko.pl 

Dojazd

3. Park Grzybowy Piłka - Lubuskie Mazury

Park Grzybowy w Piłce mieści się na 1 ha w Puszczy Noteckiej w małej miejscowości Piłka (Gmina Drawsko). Niedaleko miejscowości Drawsko (nie mylić z Drawskiem Pomorskim).

Park Grzybowy, to wyjątkowa i chyba jedyna taka ścieżka edukacyjno – przyrodnicza w Polsce. Dlaczego? Bo spacerując po niej można podziwiać gigantycznych rozmiarów grzyby!!!  I jeszcze najważniejsza informacja: wstęp do parku jest bezpłatny!!

Na ścieżce znajdziemy również ciekawe tablice informacyjne, z których wiele można się dowiedzieć o grzybach, wykazy grzybów jadalnych oraz niejadalnych, a także sympatyczne postaci zwierząt leśnych.

źródło zdzieckiemdo.pl

 

4. Park Rybny Marylin - Lubuskie Mazury

Przystań Yndzel Drawsko

Przystań znajduje się w północnej części wsi Drawsko w bliskiej odległości od centrum, to marina na międzynarodowym szlaku wodnym Noteci E-70.

Przystań posiada umocnione nabrzeże dla obsługi statku pasażerskiego o długości 20 m i maksymalnym zanurzeniu 1,5 m. Znajdują się tutaj miejsca do jednoczesnego swobodnego cumowania dla 30 średnich jednostek.

Znajduje się także pole namiotowe i plaża.

Gmina Drawsko wzbogaciła się o obiekt z prawdziwego zdarzenia. W budynku przystani są sanitariaty oraz magazyn sprzętu (rowery miejskie i kajaki)  świetlica z wyposażoną kuchnią, tv, kominkiem.  Na poddaszu znajdują się (2 pokoje) z miejscami noclegowymi (10 miejsc) z wyjściem na zielony taras na dachu.

Istnieje też możliwość podłączenia się do prądu (długi przedłużacz niezbędny).

Teren wokół mariny również został zagospodarowany tj. dwie plaże, platforma widokowa, boisko do piłki plażowej, miejsce na ognisko.

żródło rowers.pl

Dojazd

otwórz większą mapę - dojazd

------------------------------------

Parki Narodowe, rezerwaty gminy Dobiegniew

Parki Narodowe, rezerwaty

Na terenie gminy Dobiegniew jest położony Drawieński Park Narodowy  jeden z 23 polskich parków narodowych, położony jest na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, duża część położona jest w gminie Dobiegniew, gdzie organizowane są spływy kajakowe,  na trasie jest dużo pól namiotowych zwanych bindugami. Został utworzony 1 maja 1990 roku na powierzchni 8691,50 ha. Obecnie zajmuje powierzchnię 11 535,66 ha, w tym w wieczystym użytkowaniu Parku 11 210,6922 ha. www.dpn.pl 

Najlepiej zacząć trasę od Głuska, gdzie mieści się punk informacyjny i mapa okolicy z trasami rowerowymi i pieszymi.

Po drodze warto zobaczyć Elektrownię Wodną Kamienna.

Głusko - więcej >>>

Trasy rowerowe i piesze

Trasy rowerowe i piesze - zobacz ( jeszcze w dalszym opracowaniu)

Historia

Historia

Dobiegniew (osada rybacka) otrzymał prawa miejskie około roku 1298. W czerwcu 1433 roku zostało w trakcie wojny polsko-krzyżackiej (nieszawskiej) zdobyte przez wojska czesko-wielkopolskie. Miasto było kilkakrotnie niszczone przez pożary. W 1848 otwarto w Dobiegniewie stację kolejową na trasie łączącej Poznań i Szczecin.

W okresie wojennym (1940–1945) w Dobiegniewie był największy obóz jeńców wojennych Oflag II C Woldenberg. Na miejscu oflagu utworzono Muzeum Woldenberczyków. W 1945 miasto zostało zniszczone w 85%. W 1965 z inicjatywy byłych jeńców i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację wybudowano szkołę Tysiąclecia im. ZBOWiD.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa gorzowskiego.

Zabytki

W Dobiegniewie mimo dotkliwych zniszczeń wojennych zachowało się kilka obiektów. Są to:

O gminie

Gmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W roku 2004 gmina liczyła 7 010 osób. Siedziba gminy to Dobiegniew. Na terenie gminy Dobiegniew leży Pojezierze Dobiegniewskie, Drawieński Park Narodowy, Pałac Mierzęcin, Most Pojednania, Muzeum Woldenberczyków.

www.dobiegniew.pl   


Miejscowości gminy

ChomętowoChrapówCzarnolesieDerkaczeDębnikDębogóraDobiegniew (kolonia)GłuskoGrabionkaGrąsyGrzmikołoJarychowoKamienna KniejaKępa ZagajnaKowalecKubczyceLipinkaLubiewkoŁęczynŁugiŁugowoMierzęcinMłodolinoMoczeleMostniki

NiemienicaNiwyNowy MłynOsieczekOsiekOsowiecOstrowiecOstrowiec (osada)OstrowitePodlesiecPodszklePokrętRadachowoRadęcinRolewiceRozkochowoSarbinowoSitnicaSławicaSłonówSłonówek

SłowinStarczewoStare OsiecznoSuchówŚwinkiUrszulankaWilczy DółWołogoszczŻeleźnica.

Sąsiednie gminy

BierzwnikCzłopaDrawnoDrezdenkoKrzyż WielkopolskiStare KurowoStrzelce Krajeńskie

źródło Wikipedia

www.dobiegniew.pl 

Muzeum Woldenbergczyków

Oflag II C Woldenberg – niemiecki obóz jeniecki przeznaczony dla oficerów Wojska Polskiego (oflag) i ich ordynansów, istniejący podczas II wojny światowej.

Oflag II C był usytuowany ok. 1 km od miasta Dobiegniew, zajmował powierzchnię ok. 25 ha. Jego budowa, rozpoczęta na przełomie 1939 i 1940 r., została ostatecznie zakończona w II poł. 1941 r. Obóz budowało ok. 500 polskich żołnierzy, którzy pomimo ostrej zimy zostali zakwaterowani w drewnianych barakach i pod namiotami. Ostatecznie postawiono 25 murowanych baraków mieszkalnych, przydzielonych na 2 części niewielką prymitywną umywalnią, które były przeznaczone na kwatery dla jeńców oraz 6 budynków przewidzianych na sale wykładowe, pracownie, siedzibę polskiej administracji obozu itp. Ponadto powstały 2 kuchnie oraz budynki przeznaczone na kantynę, salę teatralną, kawiarnię, salę odczytową i zielarnię. Na terenie przedobozia znajdowała się izba chorych, warsztaty naprawcze różnego typu, łaźnia i areszt. Oddzielną część obozu stanowiły budynki komendantury obozu. Cały obóz otoczony był podwójnym płotem z drutu kolczastego o szerokości 2 m i wysokości 2,5 m. Dookoła obozu rozmieszczono 8 wież strażniczych z lekkimi i ciężkimi karabinami maszynowymi, ruchome reflektory oraz aparaty telefoniczne. Poszczególne części obozu także oddzielał od siebie płot z drutu kolczastego. Organizacyjnie Oflag II C Woldenberg dzielił się na 2 części: Obóz "Wschód" i Obóz "Zachód", a każda z nich na 3 bataliony (każdy liczący ok. 1 tys. jeńców), zaś te na kompanie (po 2 w każdym baraku).

więcej >>> 

 źrudlo Gmina Dobiegniew

Dojazd

Coroczny konkurs puszczania latawców

Coroczny konkurs puszczania latawców

W przygotowaniu.

 Powrót - wszystkie gminy

Dodaj na Facebooku
Pin It