Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email

Lubuskie Mazury

Lubuskie Mazury to drugi w Polsce po Mazurach największy obszar pod względem ilości jezior. Większość tych jezior pochodzi z województwa lubuskiego, a pozostałe z pogranicza województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Jest ich łącznie przeszło 800 z czego ok. 600 jest z woj. lubuskiego, o pow. większej niż 1 ha i liczą łącznie przeszło tysiąc hektarów lustra wody co daje szlak żeglugowy na długości ponad 70 km.

Mazury kojarzą się z jeziorami w północnowschodniej Polsce, które obejmują obszar Warmii i Mazur, natomiast nazwa Lubuskie Mazury dotyczy, drugiego obszaru w Polsce pod względem największej ilości jezior i obejmuje obszar województw: lubuskiego (największa ilość jezior 600), południowej części zachodniopomorskiego i zachodniej części wielkopolskiego.

Lubuskie Mazury, to także obszar Drawieńskiego Parku Narodowego o pow. 113,4 km², z urokliwą rzeką Drawą i przyległymi do niej innymi rzekami (jedną z najczystszych rzek w Polsce), zaskakującą widokami, z spływami kajakowymi, z licznymi szlakami rowerowymi i pieszymi oraz obszar Parku Narodowego Ujście Warty. Park Narodowy „Ujście Warty uznany został jednym z 7 Nowych Cudów Polski.

Lubuskie Mazury to 64 rezerwaty przyrody, ponad 1500 pomników przyrody, 10 parków przyrodniczych i 7 parków krajobrazowychNależy tutaj wyróżnić Park MużakowaGeopark Łuk Mużakowa opatrzony został znakiem UNESCO.

W naszych wodach występuje 55 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce - zobacz więcej

Lubuskie Mazury to prawie 4 tys. zabytków, to m.in. pałace, zamki, dwory, folwarki oraz parki pałacowe.

Lubuskie Mazury, to także drugi w Polsce po Mazurach szlak żeglugowy na długości ponad 70 km. Zaczyna się w miejscowości Długie na jeziorze Lipie, dalej kanałem do jeziora Słowa, potem kanałem do Jeziora Łabęty i kanałem do Jeziora Osiek - zobacz więcej

Wykorzystując w ten sposób system kanałów i przesmyków, możliwe będzie dotarcie do rzeki Mierzęckiej Strugi i potem do rzeki Drawy, następnie Noteci i Warty z miejscowością Gorzów Wlkp., dalej Odrą do Morza Bałtyckiego co łącznie daje ok. 350 km. lub kanałami Hawella dopłyniemy do Berlina.

Szlak wodny „Lubuskie Mazury”, w 2008 roku został zaliczony do produktów markowych województwa lubuskiego.

To kraina, która urzeka swoim pięknem przyrody, urozmaiconymi lasami oraz licznymi czystymi jeziorami. Można tutaj wracać co roku i ciągle odkrywać nowe miejsca na wakacyjną przygodę. Oprócz dużej ilości jezior Lubuskie Mazury miejscami kojarzą się z Bieszczadami z uwagi na urozmaicony  pagórkowaty zalesiony teren z licznymi parkami krajobrazowymi.

Połowę powierzchni województwa lubuskiego zajmują lasy, co wpływa na zdrowe i czyste powietrze.

Lubuskie Mazury to obszar Natury 2000, co zapewnia turystom ciszę i spokój z przepiękną przyrodą, z licznym ptactwem wodnym, pływającymi wyspami kwiatowymi, z ptakami chronionymi i roślinnością jakiej nie zobaczymy w innych regionach Polski.

W północnej części Lubuskich Mazur znajdują się w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Puszcza Drawska” oraz w Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków „Lasy Puszczy nad Drawą” i Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk „Uroczyska Puszczy Drawskiej.

Lubuskie Mazury, to wiele piaszczystych plaż z WC, prysznicami, dużą wiatą z miejscami do biesiadowania, miejscem na kampery, przyczepy kampingowe i namioty, miejscem na ognisko, placem zabaw dla dzieci, dużym pomostem, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz wieloma innymi dzikimi plażami, które też mają swój urok z uwagi na położenie.