Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email

Lubuskie Mazury

to kraina, która urzeka swoim pięknem przyrody, urozmaiconymi lasami oraz licznymi czystymi jeziorami. Można tutaj wracać co roku i ciągle odkrywać nowe miejsca na wakacyjną przygodę.

Lubuskie Mazury to obszar Natury 2000, co zapewnia turystom ciszę i spokój z przepiękną przyrodą, z licznym ptactwem wodnym, pływającymi wyspami kwiatowymi, z ptakami chronionymi i roślinnością jakiej nie zobaczymy w innych regionach Polski.

Lubuskie Mazury znajdują się w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Puszcza Drawska” oraz w Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków „Lasy Puszczy nad Drawą” i Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk „Uroczyska Puszczy Drawskiej.

Lubuskie Mazury, to obszar ok. 100 jezior o pow. większej niż 1 ha liczący łącznie tysiąc hektarów lustra wody co daje szlak żeglugowy na długości ponad 70 km. Lubuskie Mazury, to także obszar Drawieńskiego Parku Narodowego o pow. 113,4 km², z urokliwą rzeką Drawą i przyległymi do niej innymi rzekami (jedną z najczystszych rzek w Polsce), zaskakującą widokami, z spływami kajakowymi, z licznymi szlakami rowerowymi i pieszymi.

Jeziora w okolicy Strzelec Krajeńskich, Ługów, Osieka i Dobiegniewa, tworzą najdłuższy po jeziorach mazurskich szlak żeglugowy w Polsce, który ciągnie się od jeziora Lipie, przez jezioro Słowa, dalej przez jezioro Osiek, Mierzęcką Strugę, Jezioro Wielgie, po Drawieński Park Narodowy rzeką Drawą.

Wykorzystując w ten sposób system kanałów i przesmyków, możliwe będzie dotarcie do rzek: Drawy, następnie - Noteci. Długość wykonanego szlaku wodnego wyniosłaby około 75 kilometrów. Następnie przez rzekę Drawę i Noteć można będzie dopłynąć do Warty i dalej Odrą do Morza Bałtyckiego lub kanałami Hawella do Berlina. Szlak wodny „Lubuskie Mazury”, w 2008 roku został zaliczony do produktów markowych województwa lubuskiego.

Lubuskie Mazury, to wiele piaszczystych plaż z WC, prysznicami, dużą wiatą z miejscami do biesiadowania, miejscem na kampery, przyczepy kampingowe i namioty, miejscem na ognisko, placem zabaw dla dzieci, dużym pomostem, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz wieloma innymi dzikimi plażami, które też mają swój urok z uwagi na położenie.